Różnorodność i tolerancja – relacja z warsztatów Welcome Centre UEK

Życie akademickie
2022-04-28

Różnorodność i tolerancja – relacja z warsztatów Welcome Centre UEK

26 kwietnia br. Welcome Centre UEK zaprosiło pracowników uczelni i studentów na kolejne spotkanie z Olhą Menko, specjalistką w dziedzinie komunikacji międzykulturowej, tym razem w temacie różnorodności.

Uczestnicy poznali różnice między akceptacją a tolerancją, a także dostrzegli jej granice, które są potrzebne, aby nie krzywdzić siebie i innych. Prowadzono dyskusję na temat cienkiej linii pomiędzy zwykłą obojętnością, a tą, która jest szkodliwa. Uczestnicy rozmawiali o stereotypach i zastanowili się, jak się nimi nie kierować.

Podczas drugiej części warsztatów zebrani zostali skłonieni do refleksji nad nazywaniem swoich potrzeb i emocji, a także praktykowali sposoby na skuteczną komunikację bez przemocy. Wszyscy uczestnicy podjęli próbę postawienia się w obcej sobie sytuacji i tym samym nauczyli się jak lepiej rozumieć swoich przyszłych rozmówców.

„Super zajęcia. Szkoda, że takie krótkie. Widać, że prowadząca posiada duże doświadczenie w tym temacie. Wszystkie ćwiczenia wykonywałem z wielka przyjemnością, a dyskusja poruszała ważne zagadnienia i odbywała się w przyjaznej atmosferze. Daję 10/10 i polecam!” - powiedział Jakub Kowalski, jeden z uczestników warsztatów.

Warsztaty były też okazją do bliższego poznania perspektywy osób niesłyszących. Jedna z uczestniczek, Judyta Koper, ubogaciła dyskusję o tematy związane z tym środowiskiem i podzieliła się wieloma cennymi wskazówkami dotyczącymi tego, co należy robić, aby uczelnia była miejscem przyjaznym i inkluzywnym także dla tej części wspólnoty akademickiej.

Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony warsztatów wszystkich zainteresowanych studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.