Studenci UEK na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai

Życie akademickie
2021-12-22

Studenci UEK na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai

Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai jest już na półmetku – wydarzenie kończy się 31 marca 2022r. W ciągu minionych trzech miesięcy w Dubaju obchodzono także tygodnie regionów, polskie święta i promowano kulturę naszego kraju. Wszystkie wydarzenia odbywały się przy pomocy studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i innych czterech polskich uczelni.

Studenci włączyli się w organizację m. in. Dnia Niepodległości 11 listopada 2021 r., obchodów Dnia Polskiego 7 grudnia, uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami UEK, władzami Małopolski oraz koordynatorami projektu z Akademickiego Centrum Kariery UEK.

Wspomniany Dzień Niepodległości obchodzono w Pawilonie Polskim bardzo uroczyście. Studenci UEK angażowali się w przygotowania do uroczystości, a także pomagali organizatorom i gościom w trakcie głównych wydarzeń. Jednym z ciekawszych elementów obchodów okazał się wspólnie wykonany taniec polonez, w czym brali udział także nasi studenci.

Centralnym punktem uroczystości był wieczorny koncert muzyki polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza. Odbywał się on na scenie amfiteatru Dubai Millenium. Wystąpił Martín García García, laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej. W ciągu tygodnia odbywały się też wieczorne recitale utworów Chopina w wykonaniu polskich pianistów.

Z kolei 7 grudnia odbył się Dzień Polski, który stał się wspaniałą okazją do zaprezentowania naszego kraju zwiedzającym wystawę. Organizatorzy zaplanowali bogaty program: liczne koncerty (m.in. recital pianisty Wojciecha Kruczka, występ zespołu Golec uOrkiestra), pokazy tańca, quiz wiedzy o Polsce. Dzień zakończył uroczysty przemarsz pod kopułę Al Wasl, czyli centralne miejsce Wystawy Światowej w Dubaju. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu i instytucji państwowych.

Studentów odbywających praktyki wizytował także Prorektor ds. Projektów i Współpracy dr hab. Piotr Buła, prof. UEK, Ambasador Expo 2020 Dubai oraz przedstawiciele Akademickiego Centrum Kariery: koordynator projektu Maja Timler-Świech i koordynator ds. promocji Monika Michalik.

Praktykanci chętnie włączali się w pomoc przy organizacji technicznej wydarzeń, wykonywali mnóstwo dodatkowych prac (przygotowywali salę do wystąpień, zajmowali się gośćmi, oprowadzali odwiedzających Pawilon Polski, organizowali czas dzieciom, udzielali informacji, promowali nasz kraj i kulturę). Uroczystości nie odbyłyby się bez ich udziału.

Warto wspomnieć, że praktykę obecnie kończy I tura studentów, a kolejna zacznie swoją przygodę na początku 2022 roku. Już teraz jesteśmy dumni ze wszystkich naszych studentów i bardzo im gratulujemy!

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego