Godło Polski

Debata „Gorszy pieniądz wypiera lepszy – czego Kopernik mógłby nauczyć banki centralne”

Wydarzenia
2023-04-12

Debata „Gorszy pieniądz wypiera lepszy – czego Kopernik mógłby nauczyć banki centralne”

20 kwietnia 2023 r. w Starej Auli, w Budynku Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się debata pt. „Gorszy pieniądz wypiera lepszy – czego Kopernik mógłby nauczyć banki centralne”.

– Szanowni Państwo to jedna wielu z debat, które odbywają się w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Z kilku powodów jest ona jednak wyjątkowa. Pierwszy to fakt, że to rozmowa o Mikołaju Koperniku, który oprócz tego, że jest powszechnie znany jako wielki Astronom, to wniósł do ekonomii coś bardzo ważnego, mianowicie swoją rozprawę o pieniądzu. Wyjątkowość tej rozmowy polega też na tym, że w historii naszej Uczelni nie było jeszcze w jednym miejscu i w tym samym czasie tak licznej grupy Członków Rady Polityki Pieniężnej. To powoduje, że ta rozmowa jest tak ważna, interesująca i przykuwa tak dużą uwagę - powiedział otwierając debatę JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

Następnie JM Rektor UEK przytoczył fragment pracy Mikołaja Kopernika, będący w pewien sposób esencją debaty:

 "Szczególnie te kraje kwitną, które mają dobrą monetę; upadają zaś i giną, które używają złej. Wiadomo, że te kraje, które używają dobrej monety, obfitują w sztuki piękne, wyborowych rzemieślników i dostatek, a tam, gdzie licha moneta w obrocie, przez gnuśność i uporną bezczynność jest zaniedbana uprawa sztuk pięknych i nauki, a dobrobyt zanika. Lichy pieniądz lenistwo raczej krzewi, aniżeli stanowi pomoc dla biednych ludzi."

W debacie udział wzięli: dr Bogusław Grabowski, prof. dr hab. Łukasz Hardt, prof. dr hab. Jerzy Hausner, prof. dr hab. Stanisław Owsiak, prof. dr hab. Andrzej Wojtyna.

Prowadzącym dyskusję był red. Łukasz Wilkowicz z Dziennika Gazety Prawnej, laureat prestiżowych nagród, m.in. Grand Press Economy z 2021 r.

Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Krakowie, organizowanych z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.

dr Bogusław Grabowski- doktor nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej I kadencji, b. wicewojewoda łódzki oraz członek Międzyresortowego Zespołu ds. Restrukturyzacji Regionu Łódzkiego, autor Programu Restrukturyzacji Regionu Łódzkiego, wiceprezes, a następnie prezes zarządu Petrobank S.A. w latach 1993-1997, prezes zarządu Skarbiec TFI S.A. w latach 2006-2012.

prof. dr hab. Łukasz Hardt- profesor doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, członek Rady Polityki Pieniężnej IV kadencji, kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

prof. dr hab.Jerzy Hausner-profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, b. wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego, Edwarda Lipińskiego i Aleksandra Gieysztora, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Profesor Honorowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

prof. dr hab. Stanisław Owsiak - profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej II kadencji, wieloletni kierownik Instytutu i Katedry Finansów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, członek Prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

prof. dr hab. Andrzej Wojtyna -profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej II kadencji, profesor w Katedrze Makroekonomii w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, b. członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.