Debata: Miasto i Region w erze (post)pandemicznej - od diagnozy do rozwiązań

Wydarzenia
2021-09-24

Debata: Miasto i Region w erze (post)pandemicznej - od diagnozy do rozwiązań

W czwartek, 23 września 2021 r., w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się debata pt. "Miasto i Region w erze (post)pandemicznej - od diagnozy do rozwiązań".

Było to kolejne spotkanie z cyklu debat krakowskich „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030”.

Jego gospodarzem był JM Rektor uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, a w dyskusji udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Marcin Jędrychowski, Prezes Zarządu Krakowski Park Technologiczny – Wojciech Przybylski oraz Prezes Zarządu Shell Polska, President of the Strategic Board, President of ABSL – Piotr Dziwok.

Rozmowę prowadził redaktor Sławomir Mokrzycki.

Wśród najważniejszych wątków pojawiła się m.in. kwestia wniosków, jakie możemy wyciągnąć z działań i wydarzeń, których byliśmy świadkami w czasie pandemii oraz ich konsekwencji nie tylko dla gospodarki, ale i dla społeczeństwa. Przykładem może być większa świadomość tego, jak ważna jest cyfryzacja czy konieczność regulacji prawnych dotyczących pracy zdalnej, co stanowczo podkreślał Piotr Dziwok.

Nigdy nie wrócimy już do rzeczywistości sprzed pandemii. Po kilkunastu miesiącach jej trwania pracownicy chcą, byśmy im zapewnili możliwość pracy zdalnej. I my musimy to zrobić. Trzeba to jednak uregulować prawnie. Są kraje, jak Hiszpania, które znacznie szybciej ro zrobiły. Taka regulacja jest elementem międzynarodowej konkurencji – komentował. Zaapelował także do polityków o przyspieszenie prac w tym zakresie. 

Budując lepsze szanse dla pracowników, budujemy lepsze szanse dla gospodarki. Dzięki odpowiednim, nowoczesnym przepisom zyskamy m.in. możliwość angażowania pracowników z mniejszych miejscowości, którzy nie mogą lub nie chcą się przenieść do Krakowa – mówił Piotr Dziwok.

Zwrócił także uwagę na to, że krakowskie firmy sprawiające, że stolica Małopolski jest istotnym ośrodkiem na mapie nowoczesnych usług biznesowych, świetnie poradziły sobie w trudnym czasie pandemii, bardzo szybko reagując na wydarzenia i sprawnie przestawiając tryb pracy ze stacjonarnego na zdalny. 

O tym, ze pandemia okazała się dobrym czasem dla nowoczesnego biznesu mówił także JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zwrócił także uwagę na współpracę i umiejętność podejmowania szybkich decyzji, która – jego zdaniem – była bardzo widoczna w czasie pandemii, np. w działaniach służby zdrowia.

– Ogólnie rzecz biorąc, daliśmy radę, wytrzymaliśmy, ale to pokazuje wielką przestrzeń dla nowoczesnego państwa. Ono w tym świecie pełnym niekończących się zmian powinno działać znacznie lepiej, byśmy nie musieli wszyscy działać na granicy, albo i poza granicami naszych możliwości – mówił dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

W debacie podkreślono także konieczność rekrutacji specjalistów i menedżerów z górnej półki oraz stwarzania warunków do tego, aby najlepsi chcieli pracować w Polsce.

Czwartkowa debata "Miasto i Region w erze (post)pandemicznej - od diagnozy do rozwiązań" była V i ostatnim spotkaniem z cyklu debat krakowskich „Przemyśleć Kraków i Małopolskę”, zainicjowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a prowadzonych we współpracy z władzami samorządowymi Krakowa i Małopolski, krakowskimi uczelniami, biznesem oraz organizacjami obywatelskimi.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego