Godło Polski

Inauguracja 97. Roku Akademickiego

Wydarzenia
2021-10-08

Inauguracja 97. Roku Akademickiego

W piątek, 8 października 2021 r., odbyła się uroczysta Inauguracja 97. Roku Akademickiego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Inaugurację tradycyjnie poprzedziła msza św. w kościele oo. Karmelitów Bosych, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

O godzinie 10.00 oficjalne uroczystości rozpoczął pochód Władz Uczelni do Hali Sportowo-Widowiskowej UEK, w którym uczestniczyli: Członkowie Rady Uczelni, Władze Rektorskie, Dziekani Kolegiów, Dyrektorzy Instytutów oraz przedstawiciele Studentów.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, uroczystość została zorganizowana w systemie hybrydowym. Do stacjonarnego uczestnictwa zostali zaproszeni jedynie wybrani przedstawiciele Wspólnoty Akademickiej, a wszyscy członkowie Społeczności naszej Uczelni oraz zaproszeni goście mogli uczestniczyć w wydarzeniu dzięki transmisji na żywo.

Po uroczystym odśpiewaniu Gaude Mater Polonia przez Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, głos zabrał JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK

Inauguracja nowego roku akademickiego, to bardzo ważne dla całej naszej Wspólnoty, piękne, a nawet wzruszające święto. Niestety, ze względu na obowiązujące ograniczenia, nie mogliśmy dziś wszystkich Państwa zaprosić osobiście i - jak to bywało przed laty - wypełnić tę salę po brzegi znakomitymi gośćmi. Dlatego też równie serdecznie witam wszystkie osoby, które uczestniczą w tej uroczystości poprzez łącze internetowe. Ogromnie się cieszę z Państwa wirtualnej obecności i serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam – powiedział JM Rektor UEK, witając gości.

Zwrócił się także do nowych Studentów naszej Uczelni.

Wybraliście największą uczelnię ekonomiczną w Polsce, o bogatej historii i tradycji. "Nie dokonuje odkrycia, kto nie bada niemożliwości" - zauważył kiedyś wielki uczony Albert Einstein. Studiując w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie macie możliwość badać i z różnych punktów widzenia poznawać otaczający Was świat. Do Waszej dyspozycji są nie tylko sale i laboratoria, ale także duży, zielony kampus w centrum miasta i strefy relaksu. Musicie znaleźć balans pomiędzy nauką i wiedzą, a odpoczynkiem i rozwojem Waszych pasji –mówił JM Rektor.

– Gwarantuję Wam jednak, że jeśli mądrze wykorzystacie lata spędzone tutaj, otworzą się przed Wam bardzo szerokie perspektywy rozwoju. Śledząc losy naszych absolwentów zauważycie zapewne, że osiągają oni liczne sukcesy, a pierwszą poważną pracę znajdują już w trakcie studiów – dodał.

Życzę Wam powodzenia w odnalezieniu swojej drogi, rozwijaniu pasji i znalezieniu nowych przyjaźni. Życzę Wam, byście na 100 % wykorzystali spędzony na uczelni czas. Studiujcie ze świadomością, że jesteście przyszłością naszego kraju i naszej planety i to także od Was zależy jak będzie się tu żyło za 10, 20, czy 30 lat - mówił JM. Rektor UEK.

Pełny tekst przemówienia JM Rektora UEK dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK: (PL / ENG)

JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK

Podczas Inauguracji głos zabrał także Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski.

Następnie Prorektor ds. Projektów i Współpracy dr hab. Piotr Buła, prof. UEK odczytał list gratulacyjny przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Kolejnym punktem programu tradycyjnie była immatrykulacja nowych studentów, której przewodniczyła Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr hab. Karolina Klecha-Tylec, prof. UEK.

Inauguracja była także okazją do uczczenia Jubileuszu 50-lecia pracy profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: prof. dr. hab. Andrzeja Szromnika, prof. dr hab. Anny Karwińskiej oraz prof. dr. hab. Stanisława Belniaka.

W czasie uroczystości nagrodzono także najlepszych absolwentów poszczególnych kierunków UEK oraz wręczono nagrody Santander Universidades, przyznawaną od 8 lat wyróżniającym się studentom każdego instytutu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za wysokie wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne.

Uroczystość Inauguracji 97. Roku Akademickiego

W kolejnej części Inauguracji, głos zabrał Przewodniczący Parlamentu Studenckiego UEK Tomasz Maurek, który przywitał nowych człownków Społeczności Akademickiej.

– Żywię głęboką nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie dla Was początkiem wspaniałej przygody, którą zapamiętacie na lata i będziecie ją wspominać z sentymentem i uśmiechem na twarzy. Jak powiedział Napoleon Hill -“Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”. Mając na uwadzę powyższą sentencję, życzę wam, żebyście mieli odwagę marzyć, bo to właśnie marzenia w połączeniu z ciężką pracą, cierpliwością i pokorą pozwolą wam na osiągnięcie wyznaczonych celów, w tym uzyskania dyplomu ukończenia studiów, ale także zdobycia wiedzy i umiejętności, pozwalających na stanie się najlepszymi w swoim fachu– mówił Przewodniczący PSUEK.

Konsul Generalny USA w Krakowie – Pan Patrick T. Slowinski

Wykład inauguracyjny pt. Motivation and challenging times wygłosil Konsul Generalny USA w Krakowie - dr Patrick T.Slowinski.

Zapis transmisji dostępny poniżej:

Z kolei w sobotę, 9 października 2021 r., w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, odbył się koncert inaugurujący 97. Rok Akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W swoim przemówieniu JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK zaznaczył, że bardzo się cieszy, iż tegoroczny koncert inauguracyjny nie tylko wpisuje się w tradycje naszego Uniwersytetu, ale ma przy okazji charakter charytatywny. Honorowy patronat nad koncertem objął Pan Tomislav Vidošević - Ambasador Republiki Chorwackiej w Polsce.

- Ta wspaniała idea, jaką jest dzisiejszy koncert charytatywny, zainicjowana przez Pana Konsula, powoduje, że udział w niej jest dla nas jeszcze większym zaszczytem i bez wątpienia ogromną przyjemnością. Szalenie cieszę się, że jako Wspólnota Akademicka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, możemy swoją obecnością wesprzeć tak szlachetny cel, jakim jest odbudowa szkoły muzycznej w Sisaku na Chorwacji i inaugurując 97. Rok Akademicki w naszej Uczelni, stać się częścią tego pięknego dzieła - podkreślił JM Rektor, dziekując Ambasadorowi za zaproszenie.

Fot. Krzysztof Kalinowski, Filharmonia Krakowska.