Godło Polski

Noworoczny Wieczór Kolęd: Oratorium „Do Betlejem”

Wydarzenia
2024-01-15

Noworoczny Wieczór Kolęd: Oratorium „Do Betlejem”

Tradycją naszej Uczelni jest coroczny koncert kolęd, który odbywa się zawsze w pierwszej połowie stycznia. Również w tym roku społeczność UEK mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

W sobotę, 13 stycznia 2024 r., w Hali Widowiskowo-Sportowej w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym odbył się Wieczór Kolęd, podczas którego społeczność UEK miała przyjemność wyruszyć w muzyczną podróż „Do Betlejem”.

– Co prawda Boże Narodzenie już za nami, ale wciąż pozostajemy w świąteczno-noworocznym klimacie. A musicie Państwo przyznać, że to naprawdę wyjątkowy czas w ciągu roku, kojarzący nam się z radością, rodzinnym ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i dobrą zabawą. W polskiej tradycji kolędy i pastorałki zawsze towarzyszyły temu okresowi, w swoich utworach opisywali go też niezliczeni literaci i poeci – powiedział JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK rozpoczynając koncert.

– W tym roku, nieco inaczej niż w latach ubiegłych, towarzyszyć nam bowiem będą nie tylko tradycyjne kolędy, ale przede wszystkim przepiękne, współczesne pastorałki napisane do wyjątkowych tekstów XX-wiecznych polskich poetów, których kompozytorem i aranżerem jest Pan Mikołaj Blajda. Gwarantuję Państwu, że będzie to niezapomniana muzyczna uczta – dodał JM Rektor UEK.

Swoistego rodzaju uwerturą do głównego wydarzenia wieczoru, był występ, chóru „Dominanta” pod batutą Pani Małgorzaty Langer-Król. Następnie widownia została zaproszona w podróż „Do Betlejem”. Było to widowisko pełne pozytywnego przekazu. Soliści i chóry, przy akompaniamencie orkiestry krakowskiej Filharmonii Futura, w niecodzienny sposób opowiedzieli świąteczne historie.

Na scenie UEK wybrzmiały znane głosy polskiej sceny muzycznej: Mietek Szcześniak, Sylwia Lorens, Izabela Szafrańska, Krzysztof Płonka, a także: Dziecięco-młodzieżowy Chór Fermata (przygotowanie: Anna Roj), soliści Chóru Niedzielnego SCKM (przygotowanie: Ewa Niewdana-Hady) oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta”. Kompozytorem i aranżerem koncertu był Mikołaj Blajda. Wydarzenie poprowadził aktor Maciej Słota.

Dziękujemy wszystkim za obecność i już czekamy na kolejne kolędowanie społeczności UEK.

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: