Porozumienie Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce

Wydarzenia
2020-02-11
lubie to symbol 0 udostepnij symbol 0

Porozumienie Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce

W dniach 27–28 stycznia 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki, współorganizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział blisko 90 przedstawicieli festiwali promujących polską naukę. Wśród nich obecni byli także delegaci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który w tym roku jest głównym organizatorem jubileuszowej, XX edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był społecznej odpowiedzialności festiwali. W rozmowie prowadzonej przez prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka – dyrektora generalnego Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice wzięli udział dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK reprezentujący Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, dr hab. inż. Ryszard Polechoński – środowiskowy koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, dr hab. inż. Jacek Soroka, em. prof. ZUT – prezes Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, dr Zuzanna Toeplitz – dyrektor Warszawskiego Festiwalu Nauki oraz Agnieszka Motyl – dyrektor Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Podpisano również list intencyjny w sprawie utworzenia sieci współpracy pod nazwą Porozumienie Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce. W radzie sieci znalazło się 27 przedstawicieli festiwali nauki z całego kraju, w tym z Krakowa. Koordynacji działań w ramach nowej inicjatywy w najbliższych miesiącach podjęli się przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podpisanie listu intencyjnego jest odpowiedzią na potrzebę integracji środowiska organizatorów polskich festiwali nauki. Ma również sprzyjać wymianie wiedzy, dobrych praktyk i inicjowaniu działań o charakterze ogólnokrajowym. Formuła porozumienia jest otwarta, co pozwoli z czasem zwiększyć liczbę sygnatariuszy.

Podczas drugiego dnia obrad, w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, miał miejsce szereg sesji panelowych z udziałem prelegentów z kraju i zagranicy. Poruszono kwestie społecznego oddziaływania wydarzeń popularnonaukowych, różnych modeli i sposobów funkcjonowania festiwali oraz zagadnień związanych z promocją wydarzeń im towarzyszących.

 

Członkowie założyciele Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce:

 1. Bałtycki Festiwal Nauki reprezentowany przez Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański oraz Akademię Pomorską w Słupsku
 2. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki
 3. Bydgoski Festiwal Nauki
 4. Dolnośląski Festiwal Nauki
 5. European Rover Chellenge
 6. Festiwal Nauki Akademii WSB
 7. Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
 8. Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach
 9. Festiwal Nauki Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego z siedzibą w Skierniewicach
 10. Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej
 11. Festiwal Nauki w Warszawie
 12. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
 13. Gorzowski Festiwal Nauki z AWF
 14. Lubelski Festiwal Nauki
 15. Nyski Festiwal Nauki
 16. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki
 17. Opolski Festiwal Nauki
 18. Piknik Nauki Exploracje
 19. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki reprezentowany przez Politechnikę Białostocką oraz Uniwersytet w Białymstoku
 20. Powiślański Festiwal Nauki
 21. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
 22. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
 23. Świętokrzyski Festiwal Nauki
 24. Toruński Festiwal Nauki
 25. Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Fot. Julia Agnieszka Szymala / Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki
Fot. Julia Agnieszka Szymala / Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki
Fot. Julia Agnieszka Szymala / Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Popularne artykuły

Aktualności 7 miesięcy temu

Prof. Jerzy Hausner doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Miło nam poinformować, że prof Jerzy Hausner odebrał doktorat honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uroczystość wręczenia tego zaszczytnego tytułu odbyła się 27 listopada.

Aktualności miesiąc temu

95 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

95 lat temu – w 1925 roku powstało Wyższe Studium Handlowe w Krakowie – jedna z pierwszych tego typu szkół w niepodległej Polsce, fundament dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dziś z dumą i wielką radością świętujemy niemal wiek istnienia naszej Alma Mater.

Aktualności miesiąc temu

100-lecie urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego, uważany za jeden z największych autorytetów XX wieku. Dziś, w setną rocznicę jego urodzin, chcemy krótko przypomnieć jego wizytę w naszej Uczelni, ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Aktualności 3 miesiące temu

Zarządzenie JM Rektora UEK z dnia 11 marca 2020

w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności UEK.

Aktualności 7 miesięcy temu

Zwycięstwo chóru Dominanta

W dniu 9.11.2019 chór „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna”. Był to pierwszy konkurs, w którym chórzyści mogli się zaprezentować w tym roku akademickim i zakończył się on ogromnym sukcesem.

Wydarzenia 20 dni temu

Debata kandydatów na Rektora UEK w kadencji 2020-2024

We wtorek, 16 czerwca, o godz. 10.00, na platformie YouTube odbędzie się transmitowana na żywo debata kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w kadencji 2020-2024.

Aktualności miesiąc temu

Międzynarodowy kurs szkoleniowy online

Katedra Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego UEK serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kursie szkoleniowym o charakterze międzynarodowym pt. „Prawne i ekonomiczne aspekty sztucznej inteligencji w nowym tysiącleciu”.

Aktualności 5 miesięcy temu

Członkowie Komitetów Naukowych PAN

Przedstawiamy listę pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którzy zostali wybrani na członków Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023 r.

Aktualności 6 miesięcy temu

Prof. UEK dr hab. Marcin Gębarowski Członkiem Honorowym Polskiej Izby Przemysłu Targowego

W dniach 4-6 grudnia br. w Karpaczu miał miejsce XI Zimowy Zjazd Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Jednym z punktów wydarzenia było Walne Zgromadzenia Izby, podczas którego podjęta została uchwała o nadaniu tytułu „Członka Honorowego Polskiej Izby Przemysłu Targowego” prof. UEK dr. hab. Marcinowi Gębarowskiemu z Katedry Zarządzania Procesowego.

Wydarzenia 4 miesiące temu

ODWOŁANY Dzień Otwarty

Mając na uwadze zdrowie uczestników Dnia Otwartego UEK informujemy, że decyzją Władz Rektorskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wydarzenie zaplanowane na dzień 20.03.2020 zostaje odwołane. Decyzja została podjęta na podstawie stanowiska Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa z 2 marca 2020 roku w sprawie działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2.

Najnowsze doniesienia naukowe

Doniesienia naukowe 11 dni temu

Czy społeczność lokalna może determinować podejmowanie racjonalniejszych decyzji inwestycyjnych władz gminy?

Procesy partycypacji społecznej w samorządach lokalnych nabierają obecnie coraz większego znaczenia, również w aspekcie działań inwestycyjnych. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy zaangażowanie społeczności lokalnej w proces podejmowania decyzji wpływa na wzrost efektywności wydatkowanych przez gminy środków inwestycyjnych?

Doniesienia naukowe 20 dni temu

Badania nad czwartą rewolucją przemysłową

Projekt REV4.0 czyli „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej” jest przedsięwzięciem badawczym realizowanym już od półtora roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Doniesienia naukowe 4 miesiące temu

Czy rynek nieruchomości mieszkaniowych na terenach miejskich może funkcjonować w „inteligentny” sposób?

Obecnie miasta przechodzą bardzo duże zmiany, które mają istotne implikacje dla funkcjonowania rynku nieruchomości. W szczególności, można stwierdzić, że tradycyjny rynek mieszkaniowy, naśladując w pewnym sensie koncepcję smart city, staje się coraz bardziej inteligentny.

Doniesienia naukowe 5 miesięcy temu

Pierwszy rok projektu o czwartej rewolucji przemysłowej

Minął pierwszy rok realizacji jednego z największych grantów naukowych w historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Otrzymaliśmy blisko 12 milionów złotych na prowadzenie badań w 9 zespołach reprezentujących wszystkie uprawiane w naszej uczelni dyscypliny naukowe. Było to możliwe dzięki stworzeniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – z inicjatywy prof. Stanisława Mazura – programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości.