Godło Polski

Seminarium „Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”

Wydarzenia
2022-05-17

Seminarium „Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”

W dniach 16-17 maja 2022 r. w Zakopanem odbyło się Seminarium „Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Głównym celem była pogłębiona dyskusja nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, jakie stoją przed Krakowem i Małopolską.

W ramach wydarzenia odbyły się trzy panele dyskusyjne, podczas których rozmawiano o gospodarczych, akademickich i geopolitycznych aspektach rozwoju regionu.

Uczestnikami prowadzonego przez Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK pierwszego panelu: Gospodarka Małopolski – w i po kryzysie byli: dr Krzysztof Jakóbik – Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie, prof. dr hab. Jan Czekaj – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,Janusz Dziurzyński – Prezes Zarządu ABSLorazWitold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Głównym tematem panelu był kryzys w krajowej i światowej gospodarce. W rozmowie pojawiła się również kwestia inflacji,  działań podjętych na terenie województwa małopolskiego w ramach walki ze spowolnieniem gospodarczym w czasie pandemii oraz planów rozwoju Małopolski. Dyskutowano także o sytuacji sektora oferującego zaawansowane usługi dla biznesu.

Pierwszego dnia Seminarium nastąpiło także podpisanie umowy pomiędzy Erasmus+ HUB a małopolskimi instytucjami – w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi. 

Podpisanie umowy podpisanie umowy pomiędzy Erasmus+ HUB a małopolskimi uczelniami

Tematem drugiego panelu, który poprowadził redaktor Jacek Bańka z Radia Kraków, był Małopolski ośrodek akademicki na europejskiej mapie szkół wyższych. W dyskusji uczestniczyli: dr hab. Sylwester Tabor, prof. URK – Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk – Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prof. dr hab. Jacek Popiel – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Panel miał na celu spojrzenie na małopolski ośrodek akademicki z perspektywy trzech kryzysów – pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie oraz kryzysu humanitarny związany z napływem uchodźców ukraińskich do naszego kraju.

W drugim dniu Seminarium Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont odbył się trzeci, ostatni panel geopolityczny: Wojna w Ukrainie – implikacje dla Małopolski. Uczestnikami byli: dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jan Piekło – Prezes Stowarzyszenia Willa Decjusza, prof. dr hab. Jacek Purchla– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Wiaczesław Wojnarowśkyj – Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie. Panel prowadził redaktor Sławomir Mokrzycki z TVP Kraków.

W rozmowie poruszono m.in. wątki historyczne, polityczne i gospodarcze. 

– Krakowianie, Małopolanie: jesteście fantastyczni – mówił Wiaczesław Wojnarowśkyj Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie. Podziękował za całą dotychczasową pomoc. Zaznaczył również, że społeczność akademicka w Krakowie działa prężnie i skutecznie.

W emocjonalnej wypowiedzi odniósł się także do kolejnego bombardowania Lwowa.

– Wojna stoi tuż pod drzwiami Unii Europejskiej i tak naprawdę te rakiety już pukają w drzwi UE. Nie wszystkie stolice europejskie to rozumieją, dlatego tym bardziej dziękuję Polsce – mówił.

– Historia Europy i świata tworzy się w tej chwili – podkreślił Konsul w odniesieniu do działań Rosji i konieczności współpracy świata w tej sprawie.

Wśród tematów rozmowy pojawił się również wątek manipulacji faktami oraz rosyjskiej dezinformacji. Zastanawiano się, z jakimi problemami przyjdzie się jeszcze zmierzyć np. w związku z rozlokowaniem uchodźców na terenie Małopolski w przypadku przedłużającego się konfliktu. Dyskutowano także o obecnej sytuacji na rynku pracy, w szkolnictwie, a także o gospodarczych i społecznych skutkach wojny, zarówno dla samej Ukrainy, jak i dla Polski i – tym samym – dla Małopolski.

Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie.