Seminarium OWiM: Pandemia COVID-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie

Wydarzenia
2021-01-15

Seminarium OWiM: Pandemia COVID-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, na którym zaprezentowany zostanie najnowszy raport autorstwa badaczy OWiM - Jana Brzozowskiego, Karola Kaczorowskiego, Konrada Pędziwiatra oraz Dobrosławę Wiktor-Mach. Seminarium odbędzie się 21 stycznia 2021 r. o godzinie 14:00.

Raport omawia wyniki badań jakościowych na temat wpływu pandemii COVID-19 na życie obcokrajowców mieszkających w Krakowie w 2020 r. Celem badania była identyfikacja zmian jakie zachodzą w różnych wymiarach życia migrantów, zwłaszcza ekonomicznym i społecznym.

Raport pokazuje, w jaki sposób doświadczenie kryzysu i sposobu radzenia sobie z wyzwaniami zależało w dużej mierze od sytuacji obcokrajowców na rynku pracy, a zwłaszcza od branży, w której pracują.

Analizowane były też główne trudności i wyzwania, jakie sytuacja epidemiczna przyniosła imigrantom, w tym kwestie zarobków i (nie)stabilności zatrudnienia, problemy związane z sytuacją mieszkaniową, funkcjonowanie przedsiębiorców.

Omówiona jest dynamika migracyjna, zarówno od strony dostępnych danych statystycznych, jak i osobistych doświadczeń obcokrajowców. Opracowanie przedstawia również wiele innych problemów w odniesieniu do sytuacji pandemii, które respondenci poruszali w wywiadach oraz te, które pojawiały się często w dyskusjach w grupach internetowych zrzeszających migrantów.

Pokazane jest też zagadnienie wsparcia kierowanego do cudzoziemców ze strony różnych aktorów. Raport kończy się podsumowaniem z rekomendacjami dla Urzędu Miasta Krakowa.

Aby dołączyć do seminarium na platformie ZOOM należy kliknąć w poniższy link:

https://us02web.zoom.us/j/83847680472...

Meeting ID: 838 4768 0472
Passcode: mp55bL

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.

Link do pełnego raportu „Pandemia COVID-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie”: https://owim.uek.krakow.pl/index.php/publikacje/

Plakat seminarium OWiM: Pandemia COVID-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie

Biogramy:

Jan Brzozowski - Profesor w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, kierownik Katedry Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej, członek Komitetu badań nad Migracjami PAN i Zastępca Dyrektora Centrum CASPAR na UEK. W latach 2015-2016 staż podoktorski na Universita Politecnica delle Marche (Włochy). W swoich badaniach koncentruje się na ekonomicznych aspektach migracji międzynarodowych, w tym: integracji społeczno-ekonomicznej imigrantów i migrantów powrotnych, przedsiębiorczości migrantów i transnacjonalizmie migrantów.

Karol Kaczorowski - Badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) i adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz European Sociological Association (RN35: Sociology of Migration). Autor publikacji w dziedzinach socjologii etniczności i migracji oraz antropologii kulturowej, w tym monografii: <<Stambulska recepcja arabskiej wiosny i idei „tureckiego modelu” demokracji>> (Libron 2014).

Konrad Pędziwiatr - profesor nadzwyczajny w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych. Współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji na temat migracji, religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie i na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Dobrosława Wiktor-Mach – adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i badaczka w międzywydziałowym Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR). Członkini Sekcji Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Do jej zainteresowań badawczych należą zmiany społeczne i ruchy społeczne na Bliskim Wschodzie, socjologia islamu, migracje międzynarodowe i integracja społeczno-kulturowa migrantów.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego