Seminarium OWiM: Wpływ migracji międzynarodowych na postawy moralne wobec podatków

Wydarzenia
2021-05-26

Seminarium OWiM: Wpływ migracji międzynarodowych na postawy moralne wobec podatków

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, które odbędzie się 31 maja 2021 r. o godz. 15:30. Nicola D. Coniglio (University of Bari) i Jan Brzozowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) opowiedzą o wpływie migracji międzynarodowych na postawy moralne wobec podatków. Spotkanie moderować będzie Konrad Pędziwiatr.

Migracja międzynarodowa stanowi potencjalny kanał przekazywania norm, postaw i wartości z powrotem do krajów pochodzenia. W prezentacji zostanie przedstawione, w jaki sposób międzynarodowa migracja osób wpływa na ich postawy moralne wobec podatków i niechęć do tendencji unikania opłacania podatków przejawianej przez członków rodziny/domostwa w kraju pochodzenia emigranta.

W tym celu prelegenci posłużą się bogatą bazą danych na poziomie gospodarstw domowych, która jest reprezentatywna dla polskiego społeczeństwa w latach 2007-2015 - jednego z najważniejszych krajów emigracji w UE - i pozwala obserwować postawy i wartości społeczne osób przed i po faktycznej migracji członka gospodarstwa domowego.

Dotychczasowe wyniki badań pokazują, że emigrant zarobkowy w gospodarstwie domowym ma znaczący i pozytywny wpływ na postawy moralne członków rodziny wobec podatków i zwiększa niechęć wobec osób unikających obowiązku podatkowego.

Prelegenci postarają się udowodnić, że ta forma przekazów społecznych zależy w dużej mierze od takich cech jak płeć, poziom wykształcenia, rola w gospodarstwie domowym - zarówno tych, którzy migrują, jak i tych, którzy pozostają w gospodarstwie domowym.

Identyfikacja skutków opiera się na danych pochodzących z długoterminowych badan zmian na poziomie indywidualnym. Pozwoliło to na wykluczenie stałego czynnika zakłócającego, który wpływa zarówno na migracje międzynarodowe członków rodzin, jak i na indywidualne podejście do unikania opodatkowania.

Data: 31 Maja 2021r
Godzina: 15:30 CET

Aby dołączyć do seminarium na platformie ZOOM należy kliknąć w poniższy link:

https://us02web.zoom.us/j/89673180681...

Meeting ID: 896 7318 0681
Passcode:9LT8yM

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Grafika seminarium OWiM: Wpływ migracji międzynarodowych na postawy moralne wobec podatków

Biogramy:

Nicola D. Coniglio - Associate Professor in Economic Policy at the University of Bari (Italy). Nicola conducts teaching and research activities in the following areas: human capital and development, international trade and factor mobility, the economics of migration, urban and regional economics. Nicola is an international expert for the United Nation Industrial Development Organization (Vienna Headquarters) and cooperates with several colleagues based at international and national institutions (Norwegian School of Economics, Norway; Cracow School of Economics, Poland; University of Lille, France; University of Luxembourg; University of Bergen, Norway; Chukyo University and Tohoku Gakuin University, Japan; Cerpem, Italy). He has published several papers in international refereed journals and has extensive teaching experience in international post-graduate courses. He is the Italian director of the Erasmus Mundus Master Programme in “Economics of Globalisation and European Integration” which is run by a consortium of Europan and non-European Universities (www.egei.eu). He was awarded with the EPAINOS prize for the best paper presented at the European Regional Science Association meetings in 2003 and 2004

Jan Brzozowski - Profesor w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, kierownik Katedry Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej, członek Komitetu badań nad Migracjami PAN i Zastępca Dyrektora Centrum CASPAR na UEK. W latach 2015-2016 staż podoktorski na Universita Politecnica delle Marche (Włochy). W swoich badaniach koncentruje się na ekonomicznych aspektach migracji międzynarodowych, w tym: integracji społeczno-ekonomicznej imigrantów i migrantów powrotnych, przedsiębiorczości migrantów i transnacjonalizmie migrantów.

Konrad Pędziwiatr - profesor nadzwyczajny w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych. Współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji na temat migracji, religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie i na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego