Seminarium OWiM: Zakotwiczanie migrantów  w czasach niepewności

Wydarzenia
2021-06-21

Seminarium OWiM: Zakotwiczanie migrantów  w czasach niepewności

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, które odbędzie się 22 czerwca 2021 r. o godz. 13:00. Podczas spotkania Aleksandra Grzymała-Kazłowska opowie o zakotwiczaniu migrantów w czasach niepewności. W dyskusji udział wezmą także: Anna Gawlewicz, Konrad Pędziwiatr i Dobrosława Wiktor-Mach.

Nadchodzące seminarium Wielokulturowości i Migracji poświęcone będzie najnowszej książce Aleksandry Grzymały- Kazłowskiej zatytułowanej “Rethinkingsettlement and integration: Migrants’ anchoring in anage of insecurity” (Manchester University Press 2020).

Autorka w krótkiej prezentacji przedstawi koncepcję zakotwiczania, łączącą pojęcia tożsamości, adaptacji i osiedlania oraz podkreślającą dążenie migrantów do odzyskania poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Będzie argumentować, że zakotwiczanie może stanowić alternatywę dla koncepcji integracji, oferując bardziej wielowymiarową i procesualną perspektywę. Jest to konieczne, aby lepiej zrozumieć doświadczenie adaptacji i osiedlania się wśród dzisiejszych migrantów w nowych, złożonych i płynnych społeczeństwach, szczególnie w obecnych czasach niepewności.

Zaproponowany model zakotwiczania opracowany w jej badaniach ukazuje warstwy zakotwiczania, od zewnętrznych przyczółków związanych z kwestiami prawnymi i instytucjonalnymi oraz możliwościami pracy, przez bardziej złożone kotwice osadzone w relacjach społecznych, po głębsze zakotwiczenie wewnętrzne, takie jak konstruowana zażyłość i bliskość.

Jej badania podkreślają znaczenie praktyk dla zakotwiczania, wagę zakotwiczenia poznawczego, emocjonalnego i duchowego, a także zmiany w procesie zakotwiczania oraz nierówny i relacyjny charakter osiedlania. Koncepcja autorki rzuca światło na elastyczność i odwracalność zakotwiczania, w tym procesy ponownego zakotwiczenia lub odkotwiczenia.

Badanie Aleksandry Grzymały-Kazłowskiej pokazuje również jak migranci są krępowani istniejącymi kotwicami, ograniczonymi zasobami i strukturami społecznymi; w jaki sposób pewne kotwice są niekorzystne lub utrudniają życie migrantów, powodując niepewność oraz jakie są nierówności w procesach zakotwiczania – jak pozycjonowanie jednostek wpływa zarówno na poziom ich narażenia na ryzyko i niepewność, jak i na zdolność migrantów do sprawczości, radzenia sobie z wyzwaniami i wykorzystania możliwości.

Aby dołączyć do seminarium na platformie ZOOM należy kliknąć w poniższy link:

https://us02web.zoom.us/j/89898630484...

Meeting ID: 898 9863 0484
Passcode: h4mfz3

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Informujemy, że w przeciwieństwie do naszych wcześniejszych seminariów, to (na prośbę naszego gościa), nie będzie nagrywane i udostępniane na kanale Youtube OWIM-MMO.

Biogramy:

Aleksandra Grzymala-Kazłowska – jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i współpracownikiem na Uniwersytecie w Birmingham. Pełni funkcję redaktora naczelnego Central and EasternEuropean Migration Review. Jej badania koncentrują się na różnych wymiarach i konsekwencjach migracji i różnorodności

Anna Gawlewicz– wykładowczyni Polityki Publicznej i Metod Badawczych w Szkole Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu w Glasgow. Jej praca szeroko dotyczy problematyki migracji międzynarodowych, zróżnicowania/różnicy społecznej i dobrostanu.

Konrad Pędziwiatr– profesor nadzwyczajny w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych. Współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji na temat migracji, religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie i na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Dobrosława Wiktor-Mach– adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i badaczka w międzywydziałowym Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR). Członkini Sekcji Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Do jej zainteresowań badawczych należą zmiany społeczne i ruchy społeczne na Bliskim Wschodzie, socjologia islamu, migracje międzynarodowe i integracja społeczno-kulturowa migrantów.

Seminarium OWiM: Zakotwiczanie migrantów w czasach niepewności

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego