Webinarium "Mega-eventy w miastach dziedzictwa"

Wydarzenia
2021-07-01

Webinarium "Mega-eventy w miastach dziedzictwa"

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium podsumowującym trzyletni projekt badawczy HOMEE, w którym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest partnerem stowarzyszonym. Wydarzenie "Mega-eventy w miastach dziedzictwa. Od badań do zaleceń i wskazówek dla organizatorów i decydentów" odbędzie się 8 lipca.

Jak miasta dziedzictwa mogą organizować mega-eventy bez narażania własnego dziedzictwa? W jaki sposób mega eventy mogą stać się skutecznymi sposobami promocji i ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego? Zapraszamy 8 lipca na webinarium stanowiące premierę Karty mega-eventów w miasta dziedzictwa i podsumowujące międzynarodowy projekt badawczy HOMEE.

Od wielu lat zmienia się relacja mega-eventów z miastami, szczególnie historycznymi, w których się odbywają. Corazczęściej wykorzystywane są, na przykład, istniejąca infrastruktura i obiekty. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do narażania na szwank historycznych centrów miast i szerszych zasobów dziedzictwa kulturowego. O tym, w jaki sposób radzić sobie z wyzwaniami stojącymi przed mega eventami, dziedzictwem i miastem dyskutować będą podczas międzynarodowego webinarium 8 lipca, w godzinach 11:00-15:30, wiodący międzynarodowi eksperci, decydenci oraz przedstawiciele projektu HOMEE.

Zarejestruj się już dziś!

Podczas seminarium usłyszymy m.in. głos Sneški Quaedvlieg-Mihailović, sekretarz generalnej Europa Nostra, przedstawicieli Europejskich Stolic Kultury (Krzysztofa Maja – Wrocław 2016, Any Kočegarovej – Kowno 2022, Marii Panayides – Elefsina 2023), przedstawicieli miast (Marca Edoarda Minoji reprezentującego Mediolan i Roberta Piaskowskiego reprezentującego Kraków), a także Jordiego Pascuala ze Zjednoczonych Miast i Władz Lokalnych (UCLG) i prof. Marii Gravari-Barbas, szefową Katedry UNESCO Turystyka, Kultura, Rozwój na Sorbonie.

W trakcie seminarium premierę będzie miała Karta mega eventów w miastach dziedzictwa, która stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Karta powstała w ramach projektu badawczego HOMEE, analizującego studia przypadków mega-eventów organizowanych w całej Europie. Jej zapisy zostały zweryfikowane przez praktyków: organizacje, ekspertów i specjalistów.

Karta składa się z trzynastu głównych zasad, które pogrupowane zostały w ramach czterech tematów wiodących (tj. „Kontekst ma znaczenie”, „Planowanie spuścizny”, „Zarządzanie inkluzywne” oraz „Społeczności i tożsamości”). Towarzyszą im szczegółowe wskazówki oraz rekomendacje, których adresatami są decydenci, organizatorzy wydarzeń, podmioty odpowiedzialne za ochronę i zarządzanie dziedzictwem kulturowym oraz lokalne społeczności. Dodatkowa sekcja „Migawki” przedstawia konkretne przykłady realizacji trzynastu zasad zdefiniowanych w Karcie.

Lokalni decydenci mogą odwoływać się do zaleceń Karty na początkowych etapach ubiegania się o organizację danego wydarzenia oraz podczas planowania samego wydarzenia i jego spuścizny. Mówiąc szerzej, Karta może być przydatna do organizowania dużych wydarzeń kulturalnych, festiwali i mega eventów sportowych, które wchodzą w interakcję z materialnym i niematerialnym dziedzictwem miast.

Kartę wspierają m.in: Europa Nostra, Organisation of World Heritage Cities, UCLG Committee on Culture i miasto Mediolan.

Webinarium jestczęścią projektu HOMEE (Heritage Opportunities/threats within Mega-Events in Europe), wspieranego przez JPI Culture Heritage. Polskimi partnerami projektu są Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Strefa Kultury Wrocław i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie reprezentują prof. Jacek Purchla i dr Joanna Sanetra-Szeliga z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej.

 

Więcej informacji o projekcie:

https://mck.krakow.pl/homee-about-the-project

http://www.tau-lab.polimi.it/research/homee/

Grafika informacyjna

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego