Wykład Rektorski Krzysztofa Zanussiego

Wydarzenia
2021-12-16

Wykład Rektorski Krzysztofa Zanussiego

– Żeby mówić o postępie musimy pozostać w sferze wartości. Jak nie ma wartości, to nie ma postępu, bo nic nie jest lepsze od niczego. Bezmyślność naszej kultury wytworzyła wyobrażenie, że ważna jest tylko rozmaitość, zamiast powiedzieć jasno, że rzeczy są lepsze i gorsze. (…) Mówienie, że wszystko jest jednakowe jest lenistwem intelektualnym – mówił prof. Krzysztof Pius Zanussi podczas Wykładu Rektorskiego wygłoszonego 16 grudnia br. w Starej Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Prof. Zanussi był kolejnym gościem cyklu Wykładów Rektorskich UEK. Sylwetkę gościa zgromadzonym podczas spotkania przedstawił Rektor UEK dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

Czy ludzkość pójdzie w stronę takiej automatyzacji, że większość zawodów zginie? Czy jest na to przygotowana? Jak będziemy potrafili żyć, gdyby praca istniała jedynie dla satysfakcji, przyjemności, a nie była związana z wynagrodzeniem? Jak okres w historii ma się do kategoryzacji i rangi marzeń? To tylko niektóre z pytań, które rozważane były w trakcie wykładu.

– Ludzkości jest potrzebny pewien element, który nas dyscyplinuje, bo jeśli wszystko byłoby dostępne bez wysiłku, jako gatunek zaczęlibyśmy się rozkładać – tłumaczył zaproszony gość.

W swoim wystąpieniu pt. „Deficyt marzeń” prof. Krzysztof Pius Zanussi poruszał także kwestie sztuki, wyobraźni, horyzontów marzeń ludzkich w rozwiniętym świecie, czy przywróceniu naszych nadziei.

– Sztuka narracji jest motywem rozwoju ludzkości. Czymś co nas wyróżnia w przyrodzie, bo czerpiemy doświadczenie z tego, co się przydarzyło innym. Sztuka przedstawia nam i zwierciadło i obraz naszych marzeń – podkreślał.

– Kończymy pod pewną presją, bo nic co robimy nie jest doskonałe – stwierdził Profesor, dywagując nad barierami, stawianymi nam przez siebie samych w działaniu.

Podczas spotkania pojawiła się także możliwość zadawania pytań przez gości, uczestniczących w wykładzie stacjonarnie. Spotkanie zakończone zostało gromkimi brawami uczestników.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia:

KRZYSZTOF ZANUSSI – reżyser, producent, scenarzysta. Autor znanych na całym świecie filmów: „Struktura kryształu” (1968), „Iluminacja” (1973), „Barwy ochronne” (1976), „Constans” (1980), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” (1988), „Cwał” (1996), „Persona non grata” (2004), „Rewizyta” (2009), „Obce ciało” (2014); nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno, Moskwie, Chicago, Montrealu, Berlinie, Tokio. Krzysztof Zanussi reżyseruje także spektakle teatralne, wystawiane na całym świecie oraz jest autorem kilku książek. Doktor Honoris Causa wielu renomowanych uczelni, prowadzi wykłady dla studentów w wielu krajach.

W latach 1979-2019 dyrektor Studia Filmowego TOR. Producent filmów m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland i wielu innych. Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.