Wykład Rektorski prof. Grzegorza W. Kołodko

Wydarzenia
2022-11-17

Wykład Rektorski prof. Grzegorza W. Kołodko

W środę, 16 listopada 2022 r., w Starej Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbył się Wykład Rektorski Pana prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Ekonomia polityczna wojny i pokoju”.

Rozpoczynając wykład, Profesor odniósł się do zadanego mu wcześniej pytania: czy możliwy jest świat bez wojen?

– Zawsze trzeba definiować pojęcia, którymi się posługujemy (…). Zależy, co kto rozumie pod pojęciem wojny. Czy wojna trwa tylko wtedy, kiedy strzelają, zabijają się, czy też wtedy, kiedy istnieją antagonistyczne, nierozwiązywalne konflikty idei i interesów. Czy mamy na myśli wojnę gorącą czy zimną. (…) Nie wyobrażam sobie świata bez wojny, natomiast - nawet jeśli taki idealny świat z rozmaitych powodów nie może zaistnieć - to trzeba robić wszystko, dążyć, siłą swojego intelektu i czynu do tego, aby jak najmniej było na świecie tego, co rozumiemy przez „wojnę”, a jak najwięcej tego, co rozumiemy przez „pokój” – wyjaśnił prelegent.

Profesor przedstawił problemy gospodarcze wynikające z prowadzonych na świecie wojen. Zwrócił także uwagę na – jego zdaniem – dwa podstawowe zagrożenia, związane z konfliktem na Ukrainie:

– Cały czas istnieje niebezpieczeństwo eskalacji tego konfliktu. To zagrożenie wydaje się być dziś jeszcze większe, niż wczoraj. To na krótką metę. A w dłuższej perspektywie, największym problemem wydaje się być fakt, że konflikt ten odwraca uwagę znakomitej części ludzi żyjących na tym świecie, od rozwiązywania innych problemów, w tym egzystencjonalnego zagrożenia dla ludzkości, mianowicie przegrzewania się klimatu – zauważył prof. Grzegorz W. Kołodko.

Uczestnicy wykładu chętnie korzystali z możliwości zadawania prelegentowi pytań. Nie zabrakło w nich kwestii związanych z wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą oraz jej wpływem na gospodarkę Polski i Europy.

Po wykładzie słuchacze mogli także nabyć książkę pana profesora pt. „Wojna i pokój”. Przy tej okazji wiele osób prosiło o autograf lub dedykację Autora.

Prof. Grzegorz W. Kołodko - intelektualista i polityk, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994-97 - 2002-03. Członek Europejskiej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego. Autor i redaktor licznych książek oraz artykułów naukowych opublikowanych w 26 językach. Polski ekonomista cytowany najczęściej na świecie. Doktor Honoris Causa i Honorowy Profesor jedenastu zagranicznych uniwersytetów. Maratończyk i podróżnik; zwiedził 170 krajów i odwiedził Antarktydę.