Godło Polski

Wystartowała kolejna edycja Open Art

Wydarzenia
2023-11-09

Wystartowała kolejna edycja Open Art

We wtorek 7 listopada 2023, wernisażem w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym UEK, rozpoczął się kolejny Open Eyes Art Festival. Bieżąca edycja, która obfituje w wiele wydarzeń artystycznych potrwa do 23 listopada br.

Tegoroczna edycja Open Art zorganizowana została w przestrzeni starego szpitala przy Kopernika 15. oraz na terenie kampusu UEK. Zaprezentowane zostaną wybrane w konkursie projekty dziesięciu międzyuczelnianych i międzywydziałowych zespołów oraz piętnaście projektów laureatów i laureatek Stypendium Santander 2023.

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zagłębić się w cztery towarzyszące jej tematy: sferę cielesności i uczuć; sferę sennych marzeń, procesów podświadomych i nieświadomych; sferę pogranicza sztuki i nauki (lub sztuki będącej nauką) oraz przestrzeń wielowymiarowego podejścia do rzeczy, od designu po problemy konsumpcjonizmu i celowe odejście od obiektów w stronę partycypacji i doświadczenia.

Na otwarciu wernisażu obecni byli prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie oraz JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.

– Sztuka otwiera nasze oczy na rzeczy, których wcześniej nie rozpoznaliśmy, o których marzymy, czy śnimy, ale dotychczas przekraczały naszą wyobraźnię, których nie byliśmy w stanie sami ubrać w kształty, ani wyrazić, jak również te, których wolelibyśmy nie zauważać, niewygodne, niechciane, a przecież konieczne dla zrozumienia świata i nas samych. Sztuka łączy i wzbogaca otwierając nas na odmienną wrażliwość. Sztuka jest sferą absolutnej wolności zarówno twórców jak i odbiorców, gdyż ci pierwsi są jedynymi decydentami o tym, co i jak tworzą, a ci drudzy o tym, jak te dzieła interpretują. Pomiędzy artystami a nami rozciąga się przestrzeń wspólnej wolności. Open Eyes Art Festival jest organizowany po to, by stworzyć i oddać do dyspozycji widzów przestrzeń otwartych oczu, wspólnej imaginacji, wzajemnego kultywowania odmienności, celebrowania wolności i spotkań - napisał prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk w tekście zapraszającym do udziału w cyklu tegorocznych wydarzeń.

Projekt Open Art realizowany jest w ramach Open Eyes Art Festival oraz Sztuka na UEK, jest wynikiem międzyuczelnianej współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy zlokalizowanej w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym UEK.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie Festiwalu.