Godło Polski

Zaproszenie na Wykład Rektorski prof. Jerzego Buzka

Wydarzenia
2023-01-13

Zaproszenie na Wykład Rektorski prof. Jerzego Buzka

Serdecznie zapraszamy do udziału w Wykładzie Rektorskim pt. „Kryzys energetyczny: od narodowych egoizmów do solidarności europejskiej”, który wygłosi prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Premier Rządu RP w latach 1997-2001.

Wykład Rektorski prof. Jerzego Buzka odbędzie się 20 stycznia 2023 r. o godzinie 11:30 w Starej Auli w Budynku Głównym UEK.

Aby wziąć udział w wykładzie, należy wypełnić formularz uczestnictwa, dostępny TUTAJ.

Szczegółowe informacje na poniższym plakacie.

Plakat promujący Wykład Rektorski Prof. Jerzego Buzka

Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej.

W 9. kadencji Parlamentu Europejskiego zasiada w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (którą kierował w latach 2014-2019), obecnie jest sprawozdawcą ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dodatkowo poprowadzi - z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, wiodącej grupy politycznej w PE - prace nad dyrektywą na ten sam temat. Kierował pracami zespołu negocjacyjnego PE nad nowymi przepisami ws. obowiązku zapełniania europejskich magazynów gazu.

W ubiegłych latach był w PE sprawozdawcą wielu kluczowych raportów m.in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40, w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Jest zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r., a brukselski „The Parliament Magazine” trzykrotnie (2006, 2013 i 2020) przyznał mu tytuł Europosła Roku.

W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego