Godło Polski

Zaproszenie na Inaugurację 99. Roku Akademickiego

Wydarzenia
2023-09-01

Zaproszenie na Inaugurację 99. Roku Akademickiego

Rektor i Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mają zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w uroczystościach związanych z Inauguracją 99. Roku Akademickiego, które odbędą się 3 października 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym UEK.

Link do transmisij na żywo:

Szczegółowy program uroczystości:

 

8:00 – Msza Święta w intencji Społeczności Uniwersytetu (Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Miasta Krakowa)

10:00 – Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 (Hala Widowiskowo-Sportowa w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym UEK)

  • OdśpiewanieGaude Mater Polonia
  • Przemówienie JM Rektora dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK
  • Immatrykulacja studentów
  • OdśpiewanieGaudeamus Igitur
  • Jubileusz 50-lecia pracy Profesorów UEK
  • Wręczenie nagród im. Profesora Andrzeja Malawskiego dla młodych naukowców za wybitny wkład w rozwój ekonomii matematycznej
  • Przemówienie Przewodniczącego Parlamentu Studenckiego
  • Wykład inauguracyjny Prof. Ivety Radičovej pt. "Human Dignity under Threat"
  • Odśpiewanie hymnu państwowego

 

Na zdjęciu: Prof. Iveta Radičová, była Premier Słowacji, Profesor socjologii na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, która wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Human Dignity under Threat”

Biogram:

Prof. Iveta Radičová w latach 2010-2012 pełniła urząd Premiera Słowacji. Jako wiceprzewodnicząca Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Partii Demokratycznej (SDKÚ-DS), od 2006 r. była odpowiedzialna za sprawy społeczne i ochronę zdrowia. Sprawowała również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Spraw Społecznych i Mieszkalnictwa w Parlamencie Słowacji (2006-2009), Ministra Pracy i Spraw Społecznych Republiki Słowackiej (2005-2006) oraz eksperta Komisji Europejskiej ds. polityki społecznej.

Większość swojego życia zawodowego poświęciła polityce społecznej i rodzinnej. W 1992 r. założyła Centrum Analizy Polityki Społecznej, działające jako organizacja non-profit. Stała na jego czele do momentu powołania na stanowisko Dyrektora Instytutu Socjologii Słowackiej Akademii Nauk w 2005 r. Natomiast od 2017 r. jest dziekanem na Paneuropean University i koordynatorem w Komisji Europejskiej. Prowadziła również wykłady jako profesor wizytujący na uniwersytetach w Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

Prof. Iveta Radičová była stypendystką projektu Media i Demokracja w Europie Centralnej i Wschodniej na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2013 r. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystywała w pracy doradczej dla różnych organów rządowych w zakresie polityki społecznej i rodzinnej oraz w procesie integracji prawodawstwa europejskiego w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych przed przystąpieniem Słowacji do UE. Prowadziła także badania dot. ubóstwa dla Banku Światowego. Opublikowała i zredagowała wiele książek i opracowań przedstawiających transformację systemu społecznego na Słowacji i w innych krajach postsocjalistycznych. Pracuje na stanowisku profesora socjologii na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

Plakat informujący o 99. Inauguracji Roku Akademickiego UEK

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego