Godło Polski

Języki obce w społeczności akademickiej

Życie akademickie
2022-08-23

Języki obce w społeczności akademickiej

Szkolenia Językowe to jeden z projektów Koła Naukowego Rozwoju Osobistego, który organizowany jest przez studentów – dla studentów. Promowanie nauki języków obcych, poprzez organizację zajęć w ciągu roku akademickiego, to jeden z kluczowych celów, jakie realizuje wspomniane Koło Naukowe.

Projekt dzieli się na kilka etapów m.in na rekrutację lektorów i uczestników, nadzorowanie organizacji zajęć, a także jego zakończenie, podczas uroczystej gali.

Szkolenia Językowe 2021/2022 dobiegły końca. Po rocznej pracy Zespół Projektowy przedstawił wyniki osiągnięte w tym roku akademickim. Na uroczystej gali, będącej zakończeniem projektu, obecni byli: Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Paweł Lula, Opiekun Koła Naukowego Rozwoju Osobistego dr Sylwia Wiśniewska, Członek Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Osobistego SEED mgr Marek Koczyński, koordynatorki poprzednich edycji Szkoleń Językowych: Maria Wolak, Anna Błażejewicz, Katarzyna Kołodziej, a także lektorzy i uczestnicy, którzy zostali nagrodzeni za swoją pracę i odpowiednią frekwencję.

Jak wyglądały etapy projektu?

Pierwszym krokiem było zorganizowanie wakacyjnej edycji, składającej się z sześciu zajęć. Edycja wystartowała we wrześniu i przez dwa tygodnie była dla uczestników okazją do doskonalenia nauki języka obcego.

W listopadzie rozpoczęła się rekrutacja na semestr zimowy i letni. W tym samym czasie zespół pracował nad harmonogramem oraz rekrutacją uczestników. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie nauką języków wśród społeczności akademickiej, dla nas, jako Zespołu Projektowego, był to intensywny czas,. Z uwagi na prowadzenie zajęć w formie zdalnej, grono uczestników stanowiły osoby z różnych miejscowości w Polsce, a także mieszkający poza jej granicami.

Od grudnia do lutego Zespół Projektowy nadzorował przebieg zajęć. Wszelkie pojawiające się przeszkody techniczne były rozpracowywane i naprawiane tak, aby lektorzy mogli bez problemu organizować zajęcia online. W ofercie projektu pojawił się również nowy język – akadyjski – używany w Mezopotamii od połowy III tysiąclecia p.n.e. do początków I tysiąclecia n.e.

W marcu odbyła się ewaluacja pierwszej tury zajęć oraz rozpoczęcie drugiej. Warto również wspomnieć o publikacji specjalnego przewodnika w formie online. Lektorzy mogli cieszyć się jego dostępnością już pod koniec marca.

W kwietniu została utworzona grupa ucząca się języka niemieckiego (poziom A1), a w maju ostatnia grupa języka rumuńskiego (poziom A1).

W edycji udział wzięło dziewiętnastu lektorów, w ofercie nauczania znalazło się czternaście języków obcych. Utworzono 24 grupy, w których uczestniczyło 547 studentów.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do podjęcia wyzwania i sprawdzenia się w roli członka projektu organizującego kolejną edycję, lektora lub uczestnika szkoleń w roku akademickim 2022/2023.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Koła Naukowego Rozwoju Osobistego na Facebooku.

 

Zespół Szkoleń Językowych 2021/2022

Koło Naukowe Rozwoju Osobistego

Zespół Projektowy Szkoleń Językowych

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego