Godło Polski

Akademicki Dzień Pamięci 2022

Wydarzenia
2022-10-28

Akademicki Dzień Pamięci 2022

W poniedziałek, 7 listopada, przedstawiciele społeczności akademickiej spotkali się na kolejnym Akademickim Dniu Pamięci. Jego obchody stanowią wspomnienie zbrodniczej, niemieckiej „Sonderaktion Krakau” z 6 listopada 1939 r., wymierzonej przeciwko polskiej nauce. To czas zadumy, refleksji oraz odwiedzin krakowskich cmentarzy.

Wśród aresztowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim krakowskich pracowników naukowo-dydaktycznych znaleźli się także profesorowie ówczesnej Akademii Handlowej: Arnold Bolland, Zygmunt Sarna, Walenty Winid oraz Rektor Albin Żabiński (pierwsza dwójka wykładała wówczas również na UJ). Po krótkim pobycie w więzieniu przy ul. Montelupich, aresztowani trafili do Wrocławia, a potem do obozu Oranienburg-Sachsenhausen.

Spośród czwórki profesorów AH, najwcześniej zwolniony został Zygmunt Sarna, po interwencji Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie (ze względu na węgierskie pochodzenie jego żony), o czym został poinformowany w więzieniu we Wrocławiu 27 listopada 1939 r.

W trzy dni po „Sonderaktion Krakau” – 9 listopada 1939 r., Niemcy przejęli budynki Akademii Handlowej przy ul. Sienkiewicza 4 i 5. Dokonało tego Gestapo, rezydujące już wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu, w Domu Śląskim przy ul. Pomorskiej 2.

Akademicki Dzień Pamięci jest także dla społeczności UEK okazją do wspomnienia i modlitwy za zmarłych pracowników.

W poniedziałek, o godz. 9:00, delegacje Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie udały się na cmentarze: Rakowicki, Salwatorski i na Prądniku Czerwonym, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobach zmarłych członków naszej Społeczności. O godzinie 12:00, przed tablicą upamiętniającą ofiary akcji Sonderaktion Krakau w Budynku Głównym, miał miejsce tradycyjny apel poległych.

– Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, narodem bez przyszłości.powiedział kiedyś kardynał Stefan Wyszyński. W kontekście tych słów można więc dojść do wniosku, że dzisiejsza uroczystość, rokroczne wspominanie przytoczonych przed chwilą tragicznych wydarzeń, to swego rodzaju inwestycja w przyszłość. Pamiętając o tym co było możemy – na tym fundamencie – budować nowy, lepszy, bardziej sprawiedliwy świat. Nie mógłbym w tym miejscu nie odnieść się też do tragicznych wydarzeń, które rozgrywają się właśnie za naszą wschodnią granicą. Wojna, przemoc, zło i nienawiść nie zniknęły z naszego życia. Można wręcz powiedzieć, że niektórych historia niczego nie nauczyła. Ale naszą rolą, rolą tych, którzy pamiętają, jest także niezgoda na to obecne zło
i dążenie do pokoju. Nie możemy przejść do porządku dziennego nad wyrządzaną drugiemu człowiekowi krzywdą. Nie możemy być obojętni na cierpienie. Nie możemy zamykać oczu na rozgrywające się tuż obok dramaty – podkreślił Rektor UEK w trakcie apelu.

– Niech więc ten dzień, dzień pamięci o tym co było i o tych, którzy odeszli, będzie też kolejnym wezwaniem do walki o lepszą przyszłość. Niech aresztowani podczas akcji Sonderaktion Krakau profesorowie będą dla nas, współczesnych, przykładem niezłomności, wierności i konsekwencji w dążeniu do prawdy. Niech będą przypomnieniem, że wszystkie nasze obecne działania zostawią ślad w pamięci potomnych – dodał.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych pracownicy Uczelni udali się też na Cmentarz Podgórski oraz Cmentarz Parafialny w Rząsce. W kolejnych dniach odwiedzą groby wszystkich zmarłych w ubiegłym roku akademickim pracowników Uczelni.